mity Poczucie wartości Wysoka wrażliwość

Wysoko wrażliwy mężczyzna? Obalamy mity na temat wrażliwości u mężczyzn!

2024-09-03
wrazliwy mezczyzna banner

Wysoka wrażliwość to cecha, która dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jest to fakt, który został stwierdzony przez wieloletnie badania nad wysoką wrażliwością, jakich na początku lat dziewięćdziesiątych podjęła się znana niemal wszędzie Elain N. Aron

Sam koncept „wrodzonej wrażliwości” niektórych ludzi, został opisany już w 1913 roku przez szwajcarskiego psychiatrę i twórcę psychologicznej głębi Carla Gustava Junga.

Dlaczego więc męską wrażliwość jest tematem nadal mało poznanym? Jakby ledwo dotkniętym? Czyżby go ktoś chciał uniknąć?

Bardzo cieszy nas, że znaleźli i wciąż znajduje się więcej odważnych i śmiałych jednostek, które poniekąd apelują, by schematy dotyczące „męskości” kruszyć.

Czasy się zmieniają, potrzeby ewoluują, czy wobec tego dawno temu pojęta męskość jak:

– gotowość do współzawodnictwa, walki, 

– ciężka praca i wytrzymałość, 

– samokontrola, surowość, niedostępność są w stanie dla całego dzisiejszego społeczeństwa sprawdzić się i przynieść samemu mężczyźnie osobiście wymierne korzyści? 

Silny, niewzruszony, twardy, odporny na wszystko, co przyniesie życie, czy taki ma być nasz mężczyzna? 

A może między innymi hołdowanie takiej postawie przyczyniło się do plagi narcyzmu w naszych czasach? 

Potrzebne byłyby szczegółowe badania. Kto wie?! Może takich doczekamy!

Dlaczego piszemy, że ogólnie pojęta „męskość” to termin, który może ulec zmianie?

Popatrzmy na czasy sprzed dwóch wojen światowych, sprzed rewolucji przemysłowej. 

Jakie wartości u mężczyzn były wówczas cenione lub przynajmniej nie były potępiane lub wyśmiewane?

Oto na przykład:

-refleksyjność, głęboki namysł nad sobą 

-zaduma nad światem 

-widoczna dla innych wrażliwość na sztukę.

I tak, zmiany na świecie wymusiły na mężczyznach przywdziania niejako twardego, sztywnego pancerza

Taka swoista zbroja, którą trzeba nosić, by nie zostać zawstydzonym i zranionym.

Tylko czy w naszych czasach dalej potrzebujemy się w coś przebierać i uzbrajać? Czy noszenie tego typu uzbrojenia bądź bronienie go, hołdowanie niemal  temu „męskiemu wizerunkowi” wychodzi społeczeństwu bądź samej męskiej płci na dobre?

Czy nie nadszedł czas by zająć się też tym schematem?

Z obserwacji i różnych badań (pod artykułem) wynika, że mężczyźni znajdują się obecnie pod ogromną presją

Częściej chorują, cierpią na uzależnienia, popełniają samobójstwa, co zatrważające – już w dość młodym wieku, a do tego rzadziej zwracają się o pomoc profesjonalną a nawet jeśli się o nią zwrócą, trudno jest się im na tyle otworzyć, by otrzymać trafną diagnozę.

Wciąż panujące mity  na temat wysokiej wrażliwości u mężczyzn, wcale nie ułatwiają sprawy i blokują wręcz przed chęcią pochylenia się w stronę swojej wrażliwości u mężczyzn.

1. Mit: Wysoko wrażliwi mężczyźni są słabi emocjonalnie.

Rzeczywistość: Osoby wysoko wrażliwe mają silne emocje i są w stanie głęboko odczuwać świat, co nie oznacza, że są słabe emocjonalnie. Wręcz przeciwnie, ich wrażliwość może być ich siłą.

Ich wrażliwość pozwala im dostrzegać subtelne emocje innych osób i reagować na nie w sposób adekwatny do potrzeb innych, w sposób empatyczny. To właśnie ta umiejętność sprawia, że potrafią tworzyć głębokie relacje emocjonalne, gdyż mają zazwyczaj większą świadomość emocji oraz dużo wcześniej niż inni mężczyźni kontaktują się ze swoimi emocjami. Są bardziej na nie otwarci.

Cytując z książki Toma Falkensteina, psychologa i psychoterapeuty: „Mężczyzna , który ma trudności z dostrzeganiem własnych emocjonalnych potrzeb i uczuć oraz z wyrażeniem ich wobec innych osób, będzie miał trudności w relacjach z innymi ludźmi i w byciu emocjonalnie satysfakcjonującym partnerem i emocjonalnie dostępnym ojcem. Mężczyzna, który definiuje własną wartosé poprzez sukces zawodowy albo który nauczył sie wyrazac emocjonalną bliskość wyłącznie przez sferę seksualną, jest równie problematyczny. Obydwa czynniki mają negatywne skutki dla jego partnerskiego związku, rodziny, relacji, zdrowia i całego otoczenia. Dlatego w interesie zarówno kobiet, jak i mężczyzn leży, aby mężczyźni byli w stanie łatwiej zerwać z tradycyjnymi męskimi wartościami.”

To, że każdy człowiek od urodzenia inaczej, mocniej czy mniej intensywnie obserwuje i przetwarza poszczególne bodźce z zewnątrz nie jest ani zaletą ani wadą, jest to neutralna cecha temperamentu.

Wszystko to w różnych sytuacjach ma swoje wady i zalety. 

Fakt, że osoby wysoko wrażliwe reagują na negatywne i pozytywne otoczenie z większą wrażliwością nie jest oznaką słabości emocjonalnej, gdyż tu kwestią jest środowisko w jakim wrażliwe osoby się obracają. 

Z odpowiedniego, wspierającego otoczenia wrażliwe osoby są w stanie wydobyć maksymalną wręcz ilość profitów. Jeśli do tego z radosnych chwil i pozytywnych wydarzeń, również tych “małych” potrafią naładować się taką radością i wdzięcznością jakby co najmniej przenosili góry to na tle społeczeństwa, które wyłapuje i wychwytuje braki czy problemy, to ten “wrażliwy mężczyzna” ma potencjał przeżyć swoje życie z głębokim uczuciem szczęścia, on tego uczucia miał możliwość doznać. 

Z naszej perspektywy trudności i wyzwania pojawiają się, gdy mężczyźni uciekają od emocjonalności, od siebie, bądź noszą tą ciężką zbroje, która po latach noszenia zostawia ślady na ciele i duchu.

Mężczyzna jest dalej męski, a nawet bardziej atrakcyjny, gdy dodatkowo jest świadomy samego siebie i akceptuje, docenia swoją indywidualność. 

Potrafi być również silny i odporny na trudności, ze względu na ilość doświadczeń, które mógł zrobić przez swoją wrażliwszą strukturę.

A może ktoś z Was drodzy mężczyźni inaczej postrzega siłę emocjonalną? 

Piszcie śmiało w komentarzach, w DM na Instagramie, czy jak czujecie się komfortowo.

2. Mit: Wysoko wrażliwi są odludkami, odosabnia jącymi się nudziarzami.

Rzeczywistość: Choć osoby wysoko wrażliwe mogą mocniej przyjmować docierające z zewnątrz bodźce: dźwięk, zapach, smak, dotyk, obrazy i reagować wyjściem, szukaniem spokojnego miejsca, nie oznacza to, że sobie nie radzą i nie potrafią cieszyć się życiem. Mogą działać pod wpływem intuicji, nie zastanawiając się nawet dlaczego tak robią i w ten sposób chroniąc swój system nerwowy.

Jeśli reagują na bodźce, które im nie służą, oznaczać to może większą świadomość siebie a nawet odwagę do bycia innym, zachowania się inaczej od pozostałych osób, które czasami z obawy przed odrzuceniem „siedzą cicho”, wtórując większości. 

Ich wrażliwość może być siłą, ponieważ pozwala im lepiej rozumieć siebie i innych.

Czy spokojne, ciche miejsca są nudne? Hmm…

Kwestia gustu a może nie wszyscy mają dość wyobraźni, żeby dobrze czuć się i w takich miejscach?

3. Mit: Osoby wysoko wrażliwe są nieporadne i nieskuteczne w życiu zawodowym.

Rzeczywistość: Wysoko wrażliwe osoby mogą być bardzo skuteczne i produktywne w swojej pracy, ponieważ ich wrażliwość pozwala im dostrzegać takie szczegóły, które umykają pozostałym osobą. 

Świetnie odczytują niewerbalne sygnały i budują głębsze relacje międzyludzkie, co jest ważne w każdej dziedzinie zawodowej. Umiejętności miękkie są z resztą istotne w życiu zawodowym.

„W przypadku niektórych zawodów umiejętności miękkie mogą zrekompensować brak wymaganych umiejętności twardych.Bardzo często pracodawcy zwracają większą uwagę na kompetencje miękkie — łatwiej nauczyć pracownika umiejętności twardych niż inwestować w rozwój jego kompetencji miękkich”, jak podaje Ogólnopolska Wyszukiwarka Gospodarcza ale nie tylko.

Kompetencje miekkie

Zachęcamy do podanej poniżej książki Toma Falkensteina⬇️, który zawarł liczne przykłady wypowiedzi wysoko wrażliwych mężczyzn, nierzadko odnoszących sukcesy w życiu zawodowym.

No dobrze, a jak to działa ze stresem?

4. Mit: Wysoko wrażliwe osoby nie potrafią radzić sobie ze stresem i presją.

Rzeczywistość: Osoby wysoko wrażliwe odczuwają presję mocniej, rzadko lubią współzawodnictwo, odczuwają stres. Jak to jednak jest w przypadku każdego człowieka, obsługiwania stresem warto się uczyć. 

Mężczyzna wysoko wrażliwy, może więc szybciej rozpoznać jaka forma pracy jest dla niego odpowiednia. Może również wyćwiczyć się w reagowaniu na stres.

Nierzadko potrafi być dobrze przystosowany do sytuacji stresowych, dzięki swojej umiejętności regulacji emocji, wyczucia potrzeb własnych oraz innych.

Zachowanie spokoju i klarowności myślenia, jest kwestią świadomości i ćwiczeń.

Osoby wysoko wrażliwe potrafią być niezależne i bardzo samodzielne. Są doskonałymi liderami i odnoszą sukcesy w życiu zawodowym, czasami nawet nie będąc świadomym swojej wrażliwości.

Podsumowując…

Mity o wysokiej wrażliwości u mężczyzn są często wynikiem stereotypów i braku zrozumienia. 

Schematy natomiast można i czasami należy zmieniać!

Anna & Ewa


Możesz także polubić

No Comments

Zostaw komentarz